AKOLADA, dyr. Renata Szerafin-Wójtowicz, kat. C2

 

Akolada

Chór Kameralny Akolada został założony w Bydgoszczy, w październiku 2002 r., jako realizacja wielkiego marzenia grona przyjaciół, by wspólnie tworzyć muzykę. Od tego czasu zespół wystąpił z koncertami w różnych miejscach Bydgoszczy i regionu. Członkowie chóru pochodzą z Bydgoszczy i Torunia. Wśród chórzystów są studenci i nauczyciele, prawnicy, lekarze i informatycy. Na repertuar chóru składa się muzyka sakralna i świecka kompozytorów różnych epok i narodowości, a wzbogacają go utwory inspirowane folklorem.

Od 2007 r. Chór Kameralny Akolada jest związany z Bydgoską Szkołą Wyższą (bsw.edu.pl). Zespół był wyróżniany licznymi nagrodami, w tym takimi jak:

  • I miejsce i nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora łódzkiego na XIV Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis (w kategorii chórów akademickich), Łódź 2011
  • Grand Prix oraz I miejsce w Konkursie Chóralnym o Puchar Prezydenta Bydgoszczy (w kategorii chórów akademickich), Bydgoszcz 2011
  • I miejsce oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego na II Międzynarodowym Festiwalu I Konkursie Chóralnym Muzyki Sakralnej Laudate Dominum, Wilno 2011
  • Grand Prix, złoty dyplom, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu współczesnego, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie kompozycji muzyki dawnej oraz nagroda dla najlepszego dyrygenta na X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. Feliksa Nowowiejskiego, Barczewo 2011
  • Pierwsza nagroda i I nagroda specjalna w V Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej, Bydgoszcz 2011
  • Dyplom Très Bien na XLVI Festiwalu Chóralnym w Montreux, Szwajcaria 2010
  • Pierwsza nagroda na XII Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis, Łódź 2009
  • Grand Prix w kategorii muzyki współczesnej oraz Grand Prix w kategorii muzyki sakralnej na XLIV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, 2009
  • Grand Prix oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu współczesnego oraz nagroda specjalna za najlepszą interpretację kompozycji Feliksa Nowowiejskiego na VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej, Barczewo 2009.

 

Dyrygentem chórów Akolada i Gioia di Cantare jest Renata Szerafin-Wójtowicz, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, doktor habilitowany sztuki w zakresie dyrygentury chóralnej, wykładowca akademicki i nauczyciel toruńskiej szkoły muzycznej. Wielokrotnie otrzymywała nagrody specjalne dla najlepszego dyrygenta w konkursach i na festiwalach chóralnych. Dwukrotnie (2000, 2003) została wyróżniona Nagrodą Prezydenta Miasta Torunia za wybitne osiągnięcia. W 2001 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował ją medalem Zasłużony Działacz Kultury.

 


 

ALLA POLACCA, dyr. Sabina Włodarska, kat. C1, S

 

Alla Polacca

Tradycje chóru Alla Polacca sięgają lat czterdziestych XX w. Od ponad trzydziestu lat dyrygentem i dyrektorem artystycznym zespołu jest Sabina Włodarska. Chór od zawsze był związany z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, gdzie ma swą siedzibę. Młodzi entuzjaści muzyki koncertują w trzech grupach wiekowych wykonując muzykę chóralną z różnych okresów historycznych. Alla Polacca bierze udział w wielu festiwalach i konkursach zarówno krajowych, jak i zagranicznych, w których zajmuje czołowe miejsca. W 2011 r. chór zajął trzecie miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat i pierwsze miejsce w XIV Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis. W 2012 r., na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat w Sopocie zespół otrzymał dwa złote dyplomy (w kategorii muzyki sakralnej i w kategorii muzyki świeckiej) oraz złoty dyplom w kategorii chórów jednorodnych i srebrny dyplom w kategorii chórów kameralnych podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Chórów Gaude Cantem w Bielsko-Białej.

 


 

CANTABILE, dyr. Agata Wilińska, kat. G2

 

Cantabile

Chór Dziewczęcy „Cantabile” działa przy Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie od roku 1990. Od początku zespół prowadzi Agata Wilińska – absolwentka dyrygentury Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina). Chór koncertuje w kraju i za granicą prezentując utwory a cappella i dzieła wokalno-instrumentalne. Jego repertuar jest bardzo różnorodny, gdyż obejmuje zarówno utwory wcześniejszych epok, jak i muzykę kompozytorów współczesnych.

Wielokrotnie Chór Dziewczęcy „Cantabile” był nagradzany na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach. Do ich osiągnięć należą m. in.:

  • Złoty medal na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Mundi Cantat” (Czechy 2005)
  • Złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Festa Choralis” (Słowacja 2007)
  • I miejsce na European Music Festival for Young People (Belgia 2008)
  • II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. A. Bruckner’a (Austria 2009)
  • Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu „O Warmio moja miła” (2010)
  • I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkół Muzycznych „Warszawska Wiosna Chóralna” (2011)
  • I miejsce na 60. European Music Festival for Young People (Neerpelt Belgia 2012)
  • Grand Prix i Rubinowa Lutnia im. Jerzego Libana na 44. Ogólnopolskim Turnieju Chórów LEGNICA CANTAT

Wysoki poziom i aktywna działalność zespołu zostały zauważone także przez Prezydenta Olsztyna (nagroda w Dziedzinie Kultury w 2011 r.) oraz Fundację Środowisk Twórczych (przyznanie tytułu „Talent Roku” dla dyrygentki i chóru w 2012 r.).

 


 

CARTUSIA, dyr. Małgorzata Kuchtyk, kat. B3, S

 

Cartusia

Chór Cartusia jest chórem żeńskim, założonym w 1993 r. przez Gerarda Jakubiaka, a od 1995 r. kierowanym przez dyrygent Małgorzatę Kuchtyk. Nazwa chóru podkreśla związek z rodzimym miastem zespołu – Kartuzami. Chór specjalizuje się głównie w interpretacji muzyki sakralnej od prostych pieśni aż po muzykę współczesną. Nagrał też kilka albumów płytowych: Kolędy śpiewają dzieci, Tędy owędy, Veni Domine, Przylecieli Aniołkowie oraz singiel Oni z udziałem wspaniałej wokalistki jazzowej, Krystyny Stańko, a także nowy album Voces Cartusiae.

Chór wielokrotnie uczestniczył w konkursach i festiwalach zdobywając ważne nagrody, m.in.:

  • Pierwsze miejsce i nagroda specjalna na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie
  • Pierwsze miejsce na XVII Międzynarodowym Festiwalu w Rumii (2005)
  • Złoty dyplom w III Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy (2007)
  • Pierwsze miejsce na festiwalu Cantate Domino w Krakowie (2007)
  • Złoty dyplom na Festiwalu Ars Liturgica w Gnieźnie (2008)
  • Złotą Strunę i Grand Prix w XI Małopolskim Konkursie Chóralnym „O złotą strunę” w Niepołomicach (2009) oraz wiele innych wyróżnień.

 


 

FERMATA, dyr. Ewa Robak, kat. C2, P

 

Fermata

Chór Kameralny Fermata to kilkunastoosobowy zespół wokalny wykonujący a cappella zarówno utwory należące do kanonu chóralistyki, jak i muzyki rozrywkowej. Prowadzi ożywioną działalność koncertową i festiwalową. Chętnie angażuje się w projekty dydaktyczne (koncerty dla dzieci i z udziałem dzieci) oraz społeczne. Przy jego udziale rozpoczął się w Kielcach cykl koncertów, których celem jest wspólne z publicznością wykonywanie pieśni należących do kanonu kultury polskiej.

Od chwili powstania w 1998 roku zespół wziął udział w ponad 250 koncertach, w tym w dużych produkcjach w kraju i za granicą. Ma swój udział w nagraniu partii chóralnych na 9 płytach. Ostatnie dwie – a cappella. Działalność konkursowa i festiwalowa przyniosła Fermacie wiele nagród oraz nagrodę I stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury. Radość ze wspólnego muzykowania jest motorem działań zespołu motywującym jego śpiewaków do nieustannego badania potencjału muzyki wokalnej.

Zespół założyła i prowadzi Ewa Robak, doktor sztuki, pracująca na co dzień w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

www.fermata.pl

 


 

GAUDIUM CANTATES, dyr. Aleksandra Kwiatkowska, Ariel Radomiński, kat. G1

 Gaudium Cantates

Gaudium Cantates jest chórem dziewczęcym, który działa przy Gimnazjum nr 1 w Lubiczu w Polsce. W zespole śpiewa 25 dziewcząt, w wieku 11-16 lat. Chór został założony we wrześniu 2012 roku, a jego dyrygentami są Aleksandra Kwiatkowska i Ariel Radomiński. W swoim repertuarze chór posiada współczesną muzykę chóralną, stylizacje ludowe, polskie i zagraniczne kolędy oraz muzykę dawną. W 2012 r. Gaudium Cantates zdobył brązowy kamerton podczas Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Dzieci i Młodzieży A`Cappella w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W czerwcu br. Gaudium Cantates wyśpiewał złoty medal na Festiwalu Pieśni Ołomuniec 2013 oraz wziął udział w konkursie finałowym o tytuł zwycięzcy festiwalu.

 


 

GIOIA DI CANTARE, dyr. Renata Szerafin-Wójtowicz, kat. G1

 

Gioia di Cantare

Chór Dziecięcy Toruńskiej Szkoły Muzycznej Gioia di Cantare” składa się z ponad 60 uczniów w wieku od 13 do 16 lat. Został założony w 1994 roku, działa pod kierunkiem Renaty Szerafin-Wójtowicz. Zespół wykonuje przeważnie muzykę polskich i europejskich kompozytorów współczesnych, zarówno świecką, jak i sakralną. Jego repertuar wzbogacają utwory z epok wcześniejszych oraz inspirowane folklorem. Wykonywał także arcydzieła muzyki wokalno-instrumentalnej, m. in. Stabat Mater G.B. Pergolesiego. Chór aktywnie uczestniczy w artystycznych przedsięwzięciach Toruńskiej Szkoły Muzycznej oraz licznych wydarzeniach kulturalnych w rodzinnym mieście, występując z koncertami i uświetniając uroczystości.

Chór był wyróżniany licznymi nagrodami, wśród których ważniejsze to:

  • 2003 – srebrny medal w IX Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Muzyki Sakralnej w Prevezie (Grecja), 
  • 2005 – pierwsza nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego oraz nagroda dla najlepszego dyrygenta na Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Inowrocławiu,
  • 2007 – srebrny medal w XIII Konkursie Chórów Dziecięcych Habaneras w Torrevieja (Hiszpania),
  • 2009 – dyplom Très bien na XLVI Festiwalu Chóralnym w Montreux (Szwajcaria),
  • 2010 – Grand Prix i nagroda specjalna dla najlepszego dyrygenta w II Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Chórów Dziecięcych Il Garda in Coro w Malcesine (Włochy),
  • 2011 – pierwsza nagroda oraz nagroda specjalna na XIV Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis w Łodzi,
  • 2012 – dyplom Excellent na XLVIII Festiwalu Chóralnym w Montreux (Szwajcaria),
  • 2013 – złoty dyplom i tytuł zwycięzcy kategorii, nagroda specjalna dla najlepszego dyrygenta oraz nagroda specjalna dla najlepszego akompaniatora w XI Międzynarodowym Konkursie Choralnym Venezia in Musica w Jesolo/Wenecji (Włochy). 

Chór „Gioia di Cantare”, oprócz udziału w licznych festiwalach i konkursach, występował także z koncertami: na Zamku Królewskim w Warszawie, w Wiedniu, w Rzymie (podczas mszy w bazylice św. Piotra oraz audiencji papieża Jana Pawła II w 1998 r.), Florencji, Lucca, San Gimignano, Malcesine, Paryżu, Coimbrze, Montreux, Olomoucu, Karvinie, Carevo, Kiten, Torrevieja i Prevezie.

 

 


 

 JUBILATE, dyr. Juris Kļaviņš, kat. B1

 

Jubilate

Pełna nazwa zespołu to Chór Mieszany Absolwentów Uniwersytetu Łotwy Jubilate”. Zespół powstał w 1998 r. i przez osiem lat działał pod opieką i patronatem firmy Lattelcom, wiodącego łotewskiego przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego. Począwszy od sezonu artystycznego 2006/07 działa pod egidą Uniwersytetu Łotwy. Niemal wszyscy chórzyści „Jubilate” są aktywnymi członkami chórów od czasów szkolnych i studenckich, wielu z nich śpiewało w Chórze Mieszanym Uniwersytetu Łotwy Juventus”.

Słowo jubilate zaczerpnięte zostało z łaciny i oznacza radujcie się”. Członkowie chóru pokazują swoją radość, umiejętności i miłość do śpiewu wykonując różnorodną muzykę – utwory łotewskich i zagranicznych kompozytorów, piosenki zaczerpnięte z folkloru i ich aranżacje. Chór „Jubilate” występował w kościołach i centrach rekreacyjnych, podczas wydarzeń organizowanych przez Uniwersytet Łotwy, na koncertach charytatywnych. Odnosił też sukcesy w „bitwach na pieśni” oraz uczestniczył w łotewskich narodowych festiwalach pieśni i tańca.

Chór „Jubilate” występował z koncertami także w innych krajach – w Estonii i na Słowacji. Dyrektorem i głównym dyrygentem zespołu jest Juris Kļaviņš, drugim dyrygentem – Andis Mockus, a koncertmistrzem – Ilze Dzērve.

 


 

LAS CIEN VOCES DE LOS HERMANOS ZAVALA, dyr. Javier Zavala Rocha, kat. P

Las Cien Voces de Los Hermanos Zavala jest grupą chóralną, która powstała prawie 40 lat temu. Celem powstania grupy było początkowo zapewnienie oprawy mszy o godz. 11:00 w farze Opatrzności Bożej w mieście Meksyk. Grupa powstałą pod kierunkiem międzynarodowej grupy artystów pod nazwą Los Hermanos Zavala. Chór składa się z gospodyń domowych, przedstawicieli różnych zawodów, studentów, dzieci i całych rodzin, od dziadków do wnuków. Przez lata działalności wyróżnił się dzięki jakości swoich występów. Zespół wykonuje, oprócz muzyki liturgicznej, w tym mszy napisanej specjalnie dla tego chóru przez słynnego meksykańskiego kompozytora, Juana Gabriela, szeroki wachlarz utworów w kilku językach, z różnych okresów i niemal wszystkich stylów muzycznych. Należy podkreślić, że pomimo iż nikt z członków zespołu nie jest zawodowym muzykiem, jest on szczególnie rozpoznawalny nie tylko ze względu na jakość interpretacji, ale także z powodu choreografii i tańców, które czynią ich występy prawdziwymi muzycznymi spektaklami. Kilka lat temu grupa przygotowała specjalny bożonarodzeniowy program dla telewizji CBS w USA, z udziałem takich międzynarodowych artystów jak Perry Como, Vicky Carr, balet Amalii Hernandez i Armando Manzanero.

W ostatnich latach Las Cien Voces de Los Hermanos Zavala reprezentował Meksyk w kilku międzynarodowych konkursach, takich jak: Festiwal im. Johannesa Brahmsa w Wernigerode (Niemcy 1999), gdzie otrzymał nagrodę specjalną za doskonałość wykonania w kategorii Folklor; Pierwsza Olimpiada Chóralna w Linzu (Austria, 2000), gdzie chórzyści wywalczyli brązowy dyplom. Rywalizowali także we Włoszech w konkursie „In Canto Sul Garda” (2011, pierwsze miejsce). W 2005 zostali zaproszeni na inaugurację konferencji Światowego Pokoju i Solidarności oraz do wykonania mszy rezurekcyjnej w Santiago de Compostella (Hiszpania). W 2006 r. zostali zaproszeni do udziału w XXII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Beli Bartoka. Chór Las Cien Voces de Los Hermanos Zavala nagrał także kilka płyt kompaktowych.

 


 

MUKLAJS, dyr. Jānis Kokins, kat. A1

 

Muklajs

Chór mieszany Muklājs z Łotwy, założony w 1989 r., składa się zarówno ze studentów, jak i absolwentów uczelni wyższych, przedstawicieli różnych profesji, obecnie 37 chórzystów. Wszyscy oni są prawdziwymi entuzjastami muzyki, całym sercem oddanymi śpiewaniu. Od chwili powstania do 2012 r. dyrygentem chóru była Sandra Šmate, absolwentka studiów magisterskich Wydziału Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej Łotwy. Obecnie chór prowadzi Jānis Kokins, absolwent z 2005 r. tego samego wydziału i Uczelni.

Chór wziął udział w licznych koncertach i festiwalach uzyskując kilka świetnych wyników, takich jak:

  • pierwsza nagroda w XXI Narodowym Festiwalu Pieśni i Tańca Łotwy (1993),
  • dwa dyplomy w III Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Riva del Garda (1994),
  • dwie nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Jūrmala (1996),
  • pierwsza nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Ventspils (1997),
  • złoty dyplom na III Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym In canto sul Garda” (1999);
  • pierwsza nagroda w XV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na Malcie (2003),
  • pierwsza nagroda w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Miasta Rimini (2008).

Repertuar chóru Muklājs rozciąga się od renesansu do XXI w. Szczególną uwagę chór poświęca muzyce XX w., łotewskim pieśniom ludowym oraz narodowym kompozytorom. Muklājs wystąpił z wieloma koncertami muzyki sakralnej w kościołach Łotwy, w tym w katedrze głównej (słynącej ze wspaniałych organów) oraz z koncertami w Tallinie, Berlinie, Aachen, Buchen, Meersburgu, Holle i innych. Repertuar obejmuje zarówno kompozytorów narodowych (P. Dambis, A. Vilcāns, A. Grīnups, J. Kalniņš), jak i obcych.

 


 

MUSICA, dyr. Filipe Carvalheiro, kat. C2, S

 

Kammerkoret Musica

Chór Kameralny Musica powstał w 1986 r. i od tego czasu stał się jednym z wiodących chórów kameralnych Danii. Zespół składa się z około 20 zagorzałych śpiewaków-amatorów w wieku od 22 do 47 lat, a jego dyrygentem jest Filipe Carvalheiro. Chór wykonuje około 10-15 koncertów rocznie, przede wszystkim na Zelandii, ale także w innych częściach Danii i poza jej granicami.

W swoim repertuarze chór Musica eksploruje stylistyczne i tematyczne powiązania pomiędzy muzyką dawną a współczesnymi kompozycjami. Jedną z ich ulubionych jest muzyka renesansowa, w szczególności dzieła ośmio-dziesięciogłosowe, która stanowi wyzwanie dla każdego chórzysty. W swych nieustających wysiłkach, by być jednym z najlepszych amatorskich chórów w Kopenhadze, eksperymentują z alternatywnymi miejscami koncertów, jak również współpracują z muzykami, zapraszanymi dyrygentami, zawodowymi solistami i artystami z innych obszarów sztuki. W ten sposób członkowie chóru inspirują się nawzajem i tworzą niezapomniane koncerty dla swej publiczności.

W czerwcu 2011 Chór Kameralny Musica uczestniczył w III Międzynarodowym Konkursie Antona Bruknera w Linzu (Austria). Chór zdobył złoty medal w kategorii muzyki sakralnej i wygrał kategorię chórów kameralnych.

Filipe Carvalheiro po studiach muzycznych w Portugalii i USA dyrygował kilkoma chórami i orkiestrami w Portugalii. W latach 2002-2006 pracował jako dyrygent w operze narodowej w Lizbonie. W 2009 r. przeniósł się do Danii i został dyrygentem chóru Musica.

 


 

ONDRASEK, dyr. Josef Zajíček, kat. G3, S

 

Ondrasek

Chór Ondrasek pochodzi z niewielkiego morawskiego maisteczka Novy Jicin, gdzie powstał w 1967 r. Pomysłodawcą nazwy chóru był Václav Ptáček (1930-2011), założyciel zespołu. Miała ona symbolizować młodzież wolną i o otwartych umysłach, gdyż nawiązuje do żywej legendy wołoskiego zbójnika Ondraszka (właściwie Ondrasek jest zdrobnieniem imienia Ondras i Ondrej (Andrzej), popularngo czeskiego imienia). W 1992 r. pałeczkę dyrygenta przejął Josef Zajicek, jeden z pierwszych członków chóru. Nadszedł nowy rozdział w życiu zespołu, za wielkim sukcesem w kraju przyszły liczne nagrody na całym świecie. Nazwę Ondraszek usłyszano na najbardziej znaczących scenach w Europie. Chór wygrał w Arezzo (1995), Llangollen (2000), na Malcie (2007), odwiedził Japonię (1998), Afrykę Południową (2000), wystąpił z koncertami na Uralu (2004) i w niemal wszystkich europejskich krajach.

Chór Ondrasek dzieli się na sześć grup. Najmłodszym zespołem w ramach chóru jest Chór Młodzieżowy Ondrasek, założony w 2005 r. i składający się z członków dziecięcego chóru koncertującego. Mimo że Chór Młodzieżowy Ondrasek istnieje dopiero siedem lat, ma na swoim koncie wiele nagród i osiągnieć w czeskich i europejskich konkursach. W 2006 r. chór otrzymał pierwszą nagrodę Cum Laude na festiwalu w Neerpelt (Belgia). Dwa lata później Chór Ondrasek wygrał nagrodę excellent w Montreux (Szwajcaria). W 2010 r. zespół wziął udzial w prestiżowej imprezie Fleischmann International Trophy w Cork (Irlandia) wygrywając trzecią nagrodę. W następnym roku wrócił z międzynarodowego festiwalu w Tallinie (Estonia) również z trzecią nagrodą. Chór Młodzieżowy Ondrasek wykonuje utwory czeskich i obcych autorów na wyższym poziomie trudności. Skupia się na utworach sakralnych i współczesnych oraz czeskich i morawskich pieśniach ludowych. Chór brał także udział w nagraniu dwóch płyt.

 


 

PANI KLUCI, dyr. Václav Hanč, kat. G1, G2, G3

 

Pani Kluci

Chór Chłopięcy Páni Kluci z Litomierzyc w maju 2013 r. świętował dwudziestą rocznicę swego istnienia. Jest jednym z zaledwie pięciu chórów chłopięcych w Czechach. Został założony przez chórmistrza Václava Hanča przy szkole podstawowej na ulicy B. Němcové w Litomierzycach, gdzie Václav Hanč jest dyrektorem. Chór, obejmujący młodszych chłopców, nastolatków i dorosłych, śpiewa w mieszanym układzie głosów (sopran, alt, tenor, bas). Repertuar składa się z muzyki dawnej, utworów autorów współczesnych i adaptacji pieśni ludowych.

Chór Páni Kluci obejmuje sześć sekcji: cztery grupy przygotowawcze i chór koncertujący, liczący 40 osób. Część zespołu Páni Kluci stanowi także kameralny chór męski. Największym jak dotąd sukcesem jest jedno miejsce w złotym i dwa w srebrnym pasmie w międzynarodowym konkursie Slovakia Cantat w Bratysławie (w 2012 r.) oraz cztery srebrne medale w miedzynarodowym konkursie chóralnym Iuventus Mundi Cantat w Ołomuńcu. Chór wydał trzy płyty CD, regularnie daje koncerty w Czechach i odwiedził wiele europejskich krajów podczas tras koncertowych.

Patronem chóru jest Klub przyjaciół Chóru Chłopięcego Páni Kluci, który jest całkowicie odpowiedzialny za działalność zespołu i bierze udział w organizacji jego przedsięwzięć.

 


 

SINGKREIS LAUSITZ, dyr. Karin Schadock, chór występuje poza konkursem

 

Singkreis Lausitz

Chór Singkreis Lausitz został założony w 1999 roku z inicjatywy dyrygentki, Karin Schadock. Repertuar zespołu to dzieła największych mistrzów: Brahmsa, Distlera, Dvoraka, Schuberta, czy Lutosławskiego oraz aranżacje pieśni ludowych narodowych i pochodzących z innych krajów. Od 2004 roku Singkreis Lausitz czynnie bierze udział w najbardziej prestiżowych konkursach chóralnych, odnosząc znaczące sukcesy. Zespół rokrocznie wiele koncertuje i jest nieodłączną częścią życia kulturalnego i muzycznego swojego regionu.

 


 

SONG FOR YOU, dyr. Lee Seung-Chul, kat. P

 

Song For You

Zespół Song For You został założony zaledwie około 100 dni temu, w czerwcu 2013 r. jako swego rodzaju eksperyment artystyczno-społeczny. Właściwie stworzono wówczas dwa zespoły, które wzięły udział w rywalizacji, zakończonej telewizyjnym show 31 sierpnia br. Grupa goszcząca w Toruniu to zwycięzcy finałowej rozgrywki. 

Członkami chóru są uczniowie niedostosowani szkolnie. Żaden z członków zespołu nie śpiewał nigdy przedtem w chórze. Jest to także ich pierwszy udział w konkursie. Mentorem i  dyrygentem chóru jest jeden z najlepszych koreańskich wokalistów popowych, Lee Seung-Chul. Od momentu powstania zespołu chórzyści wykonali intensywną pracę podejmując to niezwykłe wyzwanie. Historię tego przedsięwzięcia będzie śledzić i transmitować seulska stacja SBS, począwszy od tworzenia chóru po rywalizację w I Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym im. M. Kopernika PER MUSICAM AD ASTRA 2013 r.

 


 

XVMC A CAPPELLA, dyr. Lubov Pivovarova, kat. P, S

 

A Cappella EXclusive Vocal Music Club (Ekskluzywny Klub Muzyki Wokalnej A Cappella) powstał w lutym 2011 r., kiedy to kilkoro wokalistów z kilku różnych amatorskich i studenckich chórów utworzyło zespół, podejmując ryzyko i wyzwanie, jakim jest lekka, choć niełatwa, forma kwintetu wokalnego a cappella. W 2012 r. do zespołu dołączyła jako dyrektor artystyczny i chórmistrz studentka Moskiewskiego Państwowego Konserwatorium Muzycznego, Lubov Pivovarowa. Repertuar zespołu wykorzystuje wszelkie możliwości czterogłosowego chóru mieszanego. Rozciąga się on od śpiewu klasycznego do eksperymentalnego, włączając w to różnorodne style, gatunki i formy: od cykli wokalnych Mendelssohna i Schumana, muzyki sakralnej Josquina de Prez i włoskiego renesansu aż po folklor Rosji i innych krajów, muzykę pop i jazz, dzieła nieznanych współczesnych kompozytorów i najnowsze arcydzieła muzyki warte, by zaprezentować je szerokiej publiczności.

 


 

Organizatorzy PMAA 2015

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Meeting music Stowarzyszenie Astrolabium Krajowa Spółka Cukrowa S.A.