W koncercie "Harmonia kontynentów" wystąpią reprezentanci trzech kontynentów, z których chóry w tym roku biorą udział w PER MUSICAM AD ASTRA, tj. Afryki, Azji i Europy:

 

UWAGA!

Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie Dworu Artusa w dni powszednie w godz. 12-18 oraz, w miarę dostępności miejsc, godzinę przed koncertem. Tym niemniej, wszystkie chóry występujące w tym koncercie będzie można usłyszeć w kolejnych dniach Festiwalu w ramach koncertów nieobjętych wejściówkami.

 


Chór Młodzieżowy East Rand – RPA, kat. G3, P i F, dyr. Gert Pottas

Chr Modzieowy East Rand RPA 

W roku 1980 kierownictwo nad chórem przejęła Sonja van der Walt, a zespół wydał swoją pierwszą płytę długogrającą. W kolejnym roku chór wziął udział w festiwalu w Durbanie, koncertował w Grecji i w Izraelu, uświetnił uroczystość otwarcia Teatru Narodowego w Pretorii, a także zdobył pierwsze międzynarodowe trofeum w konkursie Roodepoort International Eisteddfod of South Africa. Zespół wydał także swoją drugą płytę. Podczas trasy koncertowej we Włoszech i w Izraelu w roku 1983 chór uczestniczył w Światowym Festiwalu Chórów „Zimriya”, a także występował w Jerozolimie oraz w Katedrze św. Piotra w Rzymie. W roku 1983 Sonja van der Walt rozpoczęła pracę z chórem Uniwersytetu w Stellenbosch.

Od roku 1993 chórem kierował Johann van der Sandt. W roku 1994 ERYC zdobył drugą nagrodę w kategorii chórów młodzieżowych podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. Béli Bartóka na Węgrzech. Podczas tego konkursu chórowi przyznano tytuł najlepszego zespołu wykonującego muzykę ludową spośród 30 uczestników, a Johann van der Sandt otrzymał drugą nagrodę dla najlepszego dyrygenta. Zespół odbywał liczne podróże w swoim kraju, między innymi do do Prowincji Przylądkowej Wschodniej i Zachodniej w kwietniu 1998 roku, gdzie występował na Klein Karoo Art Festival w Oudtshoorn.

W roku 1999 dyrygentem ERYC został Johan Bester, chór zaś występował w Prowincjach Północno-Zachodniej oraz Przylądkowej Północnej, a także w Namibii, gdzie zarejestrowano płytę. Zespół kontynuował tradycję organizacji corocznego Narodowego Festiwalu Chórów Młodzieżowych, gdzie we wspólnym koncercie śpiewały młodzieżowe chóry z RPA oraz Chór Młodzieżowy z Wybrzeży Namibii. W roku 2001 Johan Bester objął posadę nauczyciela muzyki w Australii.

W marcu 2001 roku kierownictwo nad zespołem przejął Richter Grimbeek, a w październiku zespół wykonał Mszę Nr 2 G-Dur Franza Schuberta razem z orkiestrą młodzieżową norweskiego instytutu Barratt Due. W grudniu tego samego roku chór wyruszył w trasę po Europie, podczas której wziął udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Świątecznej oraz w konkursie o nagrodę Petra Ebena w Pradze. Telewizja Kyknet zrealizowała program dotyczący chóru i jego wyjazdu do Europy, który wyemitowano w styczniu 2008 roku. Zespół wystąpił w kilku koncertach w Niemczech i Holandii oraz wydał swoją czternastą płytę. Richter Grimbeek podjął studia doktoranckie w Austrii.

W roku 2012 dyrygentem chóru został Gert Pottas. W roku 2013 zespół odbył podróż do Włoch, która okazała się wielkim sukcesem, gdyż podczas konkursu „Musica Sacra a Roma” chór zdobył dwa srebrne oraz jeden złoty dyplom w swoich kategoriach. Zespołowi również przyznano nagrodę dla najbardziej obiecującego chóru uczestniczącego w konkursie. W roku 2016 zespół ponownie udał się do Europy, aby wziąć udział w dwóch konkursach: w Bratysławie oraz w Budapeszcie. ERYC otrzymał trzy złote medale podczas Konkursu Chóralnego Bratysławskiej Agencji Muzycznej oraz został zwycięzcą we wszystkich trzech kategoriach. Chór zdobył również pięć złotych medali na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Laurea Mundi” w Budapeszcie, a także zwyciężył w dwóch kategoriach oraz w konkursie o Grand Prix.

Chór Młodzieżowy East Rand jest wielokulturową grupą łączącą 75 najlepszych śpiewaków z 15 różnych szkół z okolic East Rand. To uznany na całym świecie zespół, który zdobył liczne nagrody na europejskich festiwalach i konkursach. W Chórze Młodzieżowym East Rand wchodzący w dorosłość młodzi ludzie odkrywają swoje niezwykłe talenty wokalne wykonując różnorodny repertuar muzyczny – od tradycyjnej muzyki z RPA do wielkich dzieł zachodnich kompozytorów.  

 


Chór Medeina – Litwa, kat. B3, dyr. Giedra Markevičienė

 Chr Medeina Litwa


Chór Centrum Kultury w Rakiszkach Medeina został założony w roku 2009. Śpiewają w nim chórzystki w różnym wieku, pracujące w wielu zawodach, o rozmaitym doświadczeniu scenicznym, które łączy miłość do muzyki. W repertuarze zespołu znajdują się utwory świeckie i religijne, pieśni współczesnych litewskich i zagranicznych kompozytorów muzyki wokalnej oraz muzyka popularna. Chór śpiewa dla miejscowej publiczności w salach koncertowych i w kościołach na Litwie oraz na sąsiedniej Łotwie. Medeina jest uczestnikiem litewskich festiwali pieśni, a także bierze udział w międzynarodowym projekcie „Celebrate” na Łotwie. W roku 2014 chór zwyciężył w pierwszej, najwyższej kategorii amatorskich grup artystycznych. Zespół po raz pierwszy przygotowuje się do uczestnictwa w konkursach międzynarodowych.

 

  


Chór Kameralny Uniwersytetu Technologicznego MARA  Malezja, kat. B1 i F, dyr. Masashi Kishimoto

 Chr Kameralny Uniwersytetu Technologicznego MARA Malezja

Chór Kameralny Uniwersytetu Technologicznego MARA (UiTM) został założony na początku roku 2015 przez dr. Masashi Kishimoto, adiunkta i dyrektora ds. działalności chóralnej. Na Wydział Muzyczny UiTM uczęszcza ponad 500 studentów muzyki – od uczestników kursów maturalnych do słuchaczy studiów doktoranckich, a sam wydział może poszczycić się najbardziej wszechstronną ofertą programową w całej Malezji. Członkowie Chóru UiTM przechodzą przesłuchanie, a następnie systematycznie uczestniczą w próbach. Chórzyści mają możliwość występowania podczas wielu wydarzeń, takich jak zgromadzenia, festiwale muzyczne, konferencje, programy telewizyjne, a także odwiedziny w szpitalach oraz lokalnym sierocińcu.

W roku 2015 zespół zdobył pierwszą nagrodę oraz zwycięski tytuł podczas IV Międzynarodowego Konkursu na Bali (Indonezja). W latach 2016 oraz 2017 chórowi przyznano pierwszą nagrodę w Narodowym Konkursie Chóralnym w Malezji. Inne osiągnięcia zespołu to pierwsza nagroda w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Ipoh (Malezja), druga nagroda w kategorii głosów mieszanych i nagroda specjalna fundacji Martinu podczas XXX Konkursu i Festiwalu „Praga Cantata” w Pradze (Czechy). Chór ma również w swoim dorobku koncert specjalny na zaproszenie biura ONZ w Wiedniu, który był częścią trasy europejskiej.

W październiku roku 2017 Chór Kameralny UiTM otrzymał pierwszą nagrodę oraz nagrodę główną podczas II Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Kalamacie (Grecja). Podczas trasy po Europie w roku 2017 zespół koncertował w Atenach oraz sali koncertowej Musikverein w Wiedniu.

W roku 2018 Chór Kameralny UiTM uczestniczył w IX Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rzymie, gdzie zdobył złoty dyplom w kategorii głosów mieszanych. W listopadzie 2018 roku zespół otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii otwartej oraz zdobył Grand Prix w I Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Malezji. 

 

Organizatorzy PMAA 2015

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Meeting music Stowarzyszenie Astrolabium Krajowa Spółka Cukrowa S.A.