Photo Gabor UE-10 2 Krzystzof Szydzisz foto komitet
  Gábor Hollerung Ulrika Emanuelsson
prof. Krzysztof Szydzisz

 

 

 

Gabor Hollerung

Ukończył Akademię Muzyczną im. Franciszka Liszta w Budapeszcie, uczęszczał na kursy mistrzowskie prowadzone przez Erica Ericsona, Kurta Masura i László Somogyi. Jest głównym dyrygentem Dohnányi Orchestra Budafok, jednej z najlepszych orkiestr symfonicznych na Węgrzech. Z prowadzonym przez siebie chórem Budapest Academic Choral Society zdobył pierwsze nagrody we wszystkich znaczących europejskich konkursach chóralnych. W latach 2001-2006 prowadził wysokiej klasy węgierski zawodowy Chór Męski Honvéd. W 2002 roku został głównym dyrygentem wizytującym Orkiestry Symfonicznej Jerozolimy oraz doradcą muzycznym Chóru Filharmonii w Tel Avivie. Jest regularnie zapraszany do Izraela, na Tajwan, do Brazylii i Stanów Zjednoczonych, pracuje z takimi orkiestrami, jak: Izraelska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna Guangzhou, Szanghajska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna Tajpej i Cincinnati Pops Orchestra. Angażuje się w edukację młodych dyrygentów i regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w zakresie dyrygowania tak na Węgrzech, jak i za granicą. Prowadzone przez niego warsztaty dyrygowania stały się jednym z głównych corocznych punktów programu Festiwalu Chóralnego w Tajpej. Jego projekt „Sing & Joy” gromadzi chóry z całego świata podczas wspólnie wykonywanych koncertów w Cincinnati, Guangzhou, na Malcie, w Tajpej, Grazu, Wiedniu itp. Zainicjował nową, rewolucyjną koncepcję artystyczną konkursów chóralnych. Oparta na niej seria imprez stała się znana pod nazwą „MUSICA MUNDI”. Był współzałożycielem i dyrektorem artystycznym Interkultur oraz Światowych Igrzysk Chóralnych do roku 2013. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Inchoral, nowej organizacji non-profit, która organizuje – we współpracy z meeting music – festiwale i konkursy chóralne na podstawie jego koncepcji; kładzie się w niej duży nacisk wspieranie chórów w ich rozwoju i samodoskonaleniu się. Od 2004 r. jest dyrektorem artystycznym Zemplén Festival – jednego z najbardziej prestiżowych festiwali artystycznych na Węgrzech. W 2015 r. jego ojczyste Węgry nadały mu tytuł Artysty Zasłużonego.

 

Ulrika Emanuelsson

Ulrika Emanuelsson jest szwedzką kompozytorką, dyrygentką i śpiewaczką, która kształciła się na Akademii Muzycznej w Malmö Uniwersytetu w Lund. Uzyskała podwójny dyplom w dziedzinie edukacji rytmicznej oraz śpiewu, a także stopień magistra kompozycji. Za swoje kompozycje chóralne otrzymała liczne nagrody zarówno w Szwecji, jak i za granicą, m.in. na Konkursie Kompozytorskim na Madrygał w Boston Cambridge oraz na Festiwalu Muzyki Sakralnej w Nowym Jorku. Okrzyknięto ją „jedną z najbardziej interesujących postaci wśród współczesnych szwedzkich kompozytorów muzyki chóralnej, która zawsze bardzo świadomie dobiera teksty utworów”. Od roku 2003 Ulrika Emanuelsson jest kierownikiem artystycznym Chóru Żeńskiego Carolinae, z którym zdobyła złote medale na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym w Budapeszcie w roku 2013, Światowych Igrzyskach Chóralnych w Rydze w roku 2014, VII Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym „Musica Eterna Roma” organizowanym w roku 2016 przez meeting music, Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Ave Verum” w roku 2017 w Baden (Austria) oraz XVI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Tallinie w roku 2019. Obecnie jest dyrygentką chóru dziewczęcego Koritsia, zaś w przyszłym roku będzie uczyć zespoły z trzecich klas Gimnazjum im. Larsa-Erika Larssona w Lund. Ulrika Emanuelsson często pracuje z rozmaitymi grupami podczas warsztatów i innych wydarzeń, takich jak „Europa Cantat” w roku 2018 w Tallinie. Jest także członkiem zarządu Stowarzyszenia Szwedzkich Kompozytorów oraz Szwedzkiego Stowarzyszenia Dyrygentów Chóralnych.

 

prof. Krzysztof Szydzisz

Chórmistrz, muzykolog, specjalista z zakresu emisji głosu, logopeda, menedżer kultury. Dyrygent Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (www.choir.amu.edu.pl), z którym koncertował na pięciu kontynentach, w ponad dwudziestu krajach, m.in. w Argentynie, Boliwii, Ekwadorze, Kolumbii, Peru, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Australii, Korei Południowej, Francji, Czechach, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Irlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Litwie i we Włoszech. Wraz z tym zespołem zdobywał laury krajowych i międzynarodowych konkursów (m.in. w Legnicy, Międzyzdrojach oraz w Llangollen, na Malcie, w Wiedniu i w Busan, w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Euroradia „Let the Peoples Sing" – Oslo 2009). Był kilkakrotnie wyróżniany jako osobowość artystyczna, otrzymując nagrody dla najlepszego dyrygenta m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów „Legnica Cantat”, Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Busan w Korei Południowej i in. W pracy z chórem szczególną uwagę poświęca technice wokalnej śpiewaków oraz brzmieniu zespołu. W centrum jego szerokich zainteresowań repertuarowych znajduje się europejska literatura chóralna XIX-XXI wieku. Prof. Krzysztof Szydzisz zasiada w jury licznych krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych, jak: „Legnica Cantat”, Canti Veris Prague, IFAS Pardubice, Festiwal Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze, Europejski Festiwal Muzyczny Młodych w Neerpelt i in. Jest laureatem Nagrody im. J. Kurczewskiego (2013) za wybitne dokonania w dziedzinie chóralistyki oraz za organizację Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat”, którego jest dyrektorem (www.cantat.amu.edu.pl). W 2014 roku odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 

 

Organizatorzy PMAA 2015

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Miasto Chełmża Województwo Kujawsko-Pomorskie Miasto Toruń Miasto Chełmża Narodowe Centrum Kultury Meeting music Tumska 14 Stowarzyszenie Astrolabium Krajowa Spółka Cukrowa S.A.